JapońskiJapońskie cytrusy

17 października 2022

Japońskich cytrusów jest znacznie więcej, niż może się wydawać i mowa tu wyłącznie o owocach rosnących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Poniżej możecie przeczytać o kilku cytrusach, najbardziej charakterystycznych dla tego miejsca. Mikan (ミカン) – mandarynka. Ceniona ze względu na smak oraz uchodząca za jeden z pokarmów, dzięki którym można przetrwać upalne dni – natsubate (夏ばて,...

Japońskich cytrusów jest znacznie więcej, niż może się wydawać i mowa tu wyłącznie o owocach rosnących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Poniżej możecie przeczytać o kilku cytrusach, najbardziej charakterystycznych dla tego miejsca.

Mikan (ミカン) – mandarynka. Ceniona ze względu na smak oraz uchodząca za jeden z pokarmów, dzięki którym można przetrwać upalne dni – natsubate (夏ばて, dosłownie „trudy lata”). Jej skórka jest używana jako przyprawa.

Yuzu (ユズ) – krzyżówka mandarynki i Citrus Cavaleriei. Yuzu zostały sprowadzone do Japonii z Chin za czasów dynastii Tang. Czasami nazywane są cytrynami, ze względu na ich cierpki smak, jednakże wyglądem przypominają nieco większe mandarynki. W kuchni japońskiej wykorzystywane są jako składnik przypraw i sosów np. ponzu (ポン酢), a także wielu dań wytrawnych i słodkich. Co ciekawe, znajdują one zastosowanie również w kosmetyce. Olejki eteryczne, które zawarte są w ich skórkach mają dobroczynne działanie na skórę. Niektórzy wrzucają całe owoce yuzu do gorącej kąpieli.

Tachibana (タチバナ) – owoc zaliczany do grupy mandarynek. Pochodzi z Chin, a do Japoni został sprowadzony około I wieku przed naszą erą. Rośnie na małych, wiecznie zielonych drzewach w ciepłych rejonach.

Daidai (ダイダイ) – gorzka i bardzo kwaśna pomarańcza, której nie jada się na surowo. Używana podczas Nowego Roku jako ofiara dla bogów i miejsce ich przebywania. Jej zjedzenie daje szczęście i zapewnia siły witalne na cały rok. Co ciekawe, owoce trzymają się na gałązkach aż 2-3 lata, tak więc są bardzo wytrzymałe.

Kabosu (カボス) – owoce te posiadają cierpki i bardzo aromatyczny sok, który wykorzystywany jest jako przyprawa do dań z ryb. Kobosu uprawiane są głównie w prefekturze Ōita.

Sudachi (スダチ) – należy do rodziny mandarynek. Ma cierpkismak, tak więc nie jada się go bez obróbki. Zielone, niedojrzałe owoce wykorzystywane są dla pozyskania soku i bardzo aromatycznej skórki. Uważane są za przyprawę niezbędną do dań z grzybami matsutake (マツタケ, gąska sosnowa). One również używane są jako składnik sosu ponzu. Uprawiana jest przede wszystkim w prefekturze Tokushima. Co ciekawe, owoce te zawierają więcej witaminy C niż cytryna.

Autorka: Sandra Jaworska, lektorka języka japońskiego w szkole językowej Lingua Pro w Bydgoszczy

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl