Angielski - ciekawostkiDzień Świętego Patryka

18 marca 2022

Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Jest to hucznie obchodzone święto narodowe w Irlandii oraz innych państwach świętujących to wydarzenie. 17 marca, czyli święto patrona kraju Święty Patryk jest patronem Irlandii, a jego święto przypada na 17 marca, w dniu jego śmierci. Tego też dnia wspomina się jego życie i cuda dokonane za życia....

Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca. Jest to hucznie obchodzone święto narodowe w Irlandii oraz innych państwach świętujących to wydarzenie.

17 marca, czyli święto patrona kraju

Święty Patryk jest patronem Irlandii, a jego święto przypada na 17 marca, w dniu jego śmierci. Tego też dnia wspomina się jego życie i cuda dokonane za życia. Dokładna data śmierci patrona Zielonej Wyspy to 17 marca 461 roku w Armagh.

Kim był święty Patryk?

Święty Patryk to bez wątpienia jedno z pierwszych skojarzeń na słowo „Irlandia”. Źródła podają, że święty Patryk urodził się na terenach ówczesnej rzymskiej Brytanii około 385 – 389 roku. Pochodził z rodziny chrześcijańskiej – jego ojciec był diakonem, a dziadek – kapłanem. Jako dziecko święty Patryk nosił celtyckie imię Succat.

Historia świętego Patryka

W wieku 16 lat święty Patryk został uprowadzony i sprzedany w niewolę do Irlandii. Spędził tam 6 lat pracując jako pasterz. W tym czasie jednak zajmował się sprawami wiary. Po tym czasie udało mu się uciec z Irlandii i popłynąć statkiem do Galii i przyjąć święcenia kapłańskie. Po przyjęciu święceń kapłańskich święty Patryk miał zamiar wrócić do ojczyzny, ale podczas snu miał widzenie, wzywającego go do głoszenia wiary w Chrystusa w Irlandii. Działalność misyjna świętego Patryka rozpoczęła się w 431 roku, a rok później został biskupem. Przyszły patron Irlandii przybył ponownie do Irlandii w 432 roku jako biskup misyjny. Święty Patryk zewangelizował północną, środkową oraz zachodnią Irlandię oraz wprowadził zorganizowane formy działalności kościelnej. Patron Zielonej Wyspy założył wiele kościołów, np. katedrę i klasztor w Armagh w 444 roku. Święty Patryk dokonał za życia wiele cudów, które miały istotny wpływ na nawrócenie Irlandczyków. U schyłku życia ochrzcił Irlandię.

Główna postać wielu legend

Wokół postaci świętego Patryka krąży wiele legend związanych z jego życiem i działalnością. Zgodnie z irlandzką tradycją, święty Patryk przywracał wzrok niewidomym, uzdrawiał chorych i uwolnił Irlandię od plagi węży.

Trójlistna koniczyna, Leprechaun, zieleń i dzban Patryka

Dzień Świętego Patryka ma kilka symboli. Pierwszy z nich to trójlistna koniczyna (shamrock), ponieważ zgodnie z jedną z legend, patron Irlandii użył trójlistnej, zielonej koniczyny, aby przedstawić Trójcę Świętą. Taką koniczynę 17 marca można spotkać prawie wszędzie.

Drugi symbol Dnia Świętego Patryka to Leprechaun, czyli irlandzki skrzat ubrany na zielono i noszący kapelusz. Legenda głosi, że leprechauny nie były zbyt miłe. Uważano, że znają drogę do skarbów, ale nikomu jej nie wyjawiały, chyba że zostały złapane, ale wówczas też nie było to łatwe zadanie. Strój irlandzkiego skrzata jest popularnym przebraniem podczas obchodów Dnia Świętego Patryka.

Trzeci symbol obchodów dnia patrona Irlandii to kolor zielony. Kolor też ma oznaczać katolików. Zielony widnieje również na fladze Irlandii. Nieprzypadkowo jest też na niej biały i pomarańczowy. Kolor pomarańczowy symbolizuje protestantów, a biały – pokój pomiędzy katolikami a protestantami. Zieleń to barwa narodowa Irlandii, przeważająca w krajobrazie całej wyspy.

Ostatnim symbolem Dnia Świętego Patryka jest dzban Patryka. Jest to szklanka wypełniona whiskey (Irlandczycy zapisują whisky jako whiskey) do pełna. Dzban Patryka to najpopularniejszy napój pity 17 marca.

Jak Irlandczycy świętują 17 marca?

Irlandczycy bardzo hucznie świętują ten dzień. Tego dnia organizowane są liczne parady, festyny, imprezy czy pochody uliczne. Ludzie przebierają się za skrzaty, liście koniczyny, a mężczyźni nawet farbują brody na zielono! 17 marca to również dzień wolny od pracy w Irlandii.

Kontakt
ul. Królowej Jadwigi 18, 85-231 Bydgoszcz
+48 732 242 007
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 12:00/ 16.00 - 20.00
Linguapro © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone Development: www.advit.pl