Język japoński

Szukasz kursu języka japońskiego? Mamy taki kurs dla Ciebie! Prawdopodobnie to jedyny taki kurs w Bydgoszczy.

Zajęcia prowadzi lektorka po filologi japońskiej.

 

Zapisy:  Prosimy o skorzystanie z Formularza w celu zapisania się na kurs. Z góry dziękujemy za skorzystanie z tej możliwości.

 

Kurs podstawowy rozpoczyna się od nauki dwóch sylabariuszy: hiragany oraz katakany.

Kiedy uczniowie to opanują, dochodzi nauka słówek, gramatyki i znaków kanji. Na każdych zajęciach pojawia się wiele ćwiczeń z czytania, pisania oraz słuchana. Nie brakuje również testów sprawdzających umiejętności.

Dla młodszych kursantów przygotowane zostały przeróżne gry i zabawy, jak np. kalambury, origami, quizy itd. Już po kilku zajęciach uczniowie zaczynają używać języka japońskiego, np. umieją się przedstawić, rozróżniają zwierzęta, używają prostych zdań z życia codziennego.

Kurs przygotowuje do Nihongo nōryoku shiken (JLPT), czyli międzynarodowego egzaminu z języka japońskiego, który można zdawać dwa razy w roku w Warszawie. Po jego zdaniu otrzymuje się certyfikat zaświadczający o znajomości języka. Już po jednym roku nauki uczniowie mogą przystąpić do egzamin na poziomie N5 (jest to najniższy z 5 poziomów N5-N1). Organizowany jest on przez Japonię i tam jest również sprawdzany. Warto zdać go dla siebie samego, ale może być też bardzo przydatny w przyszłości, jeśli ktoś zdecyduje się współpracować z Japończykami.

 

*Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie osoby, które uczyły się pod okiem naszej lektorki i przystąpiły do tego egzaminu, zdały go i to nie tylko na najniższym poziomie!

 

10 korzyści wynikających z nauki języka japońskiego – Sandra Jaworska

 

1. Pamięć – każda nauka języka obcego rozwija naszą pamięć. W przypadku języka japońskiego można by rzec, że nawet jeszcze bardziej, ponieważ mamy do zapamiętania nie tylko słówka, czy gramatykę, ale i masę „krzaczków”, czyli japońskie pismo. Na początku nauki może się wydawać, że jest tego bardzo dużo, ale z czasem wszystko staję się łatwiejsze i kolejne znaki nie są już takim wyzwaniem

 

2. Długowieczność – według badań nauka języka obcego jest znakomitą gimnastyką dla naszego mózgu, dzięki czemu zostaje opóźniony rozwój demencji. Mówiąc krótko, ucząc się języków wolniej się starzejemy, a ucząc się takiego języka jakim jest japoński, będziemy żyć bardzo długo W końcu Japończycy cieszą się długim życiem i mają na swoim koncie kilka rekordów jeśli chodzi o osiągnięcie wieku, który to bez problemu przekracza 100 lat.

 

3. Wyobraźnia – ucząc się japońskiego pisma, stale tworzymy na kartkach małe dzieła sztuki, do których dopowiadamy sobie historię, aby łatwiej zapamiętać dany znak. Np. na Japonię mówi się „Kraj wschodzącego słońca”, co w japońskich znakach wygląda w ten sposób 日本 (czyt. nihon), gdzie znak pierwszy oznacza „słońce”, a znak drugi „podstawę”. Są też znaki kształtem przypominające opisywaną rzecz, np. 山 (czyt. yama), czyli „góra”, 川 (czyt. kawa), czyli „rzeka”, albo 門 (czyt. mon), czyli brama. Wystarczy trochę wyobraźni i nauka staje się dużo łatwiejsza. Proste, prawda ?

 

4. Satysfakcja – znając język japoński można być bardzo usatysfakcjonowanym z wielu względów:
a) możliwe, że nikt z naszego otoczenia nie będzie go znał, więc mamy się czym pochwalić. Dzięki temu często wzrasta nasza pewność siebie.
b) bariera języka zostaje pokonana i możemy swobodnie porozumiewać się z Japończykami, np. podczas podróży do Japonii, czy też zwykłej rozmowy na portalach społecznościowych
c) możemy oglądać swoje ukochane anime (japońskie seriale animowane) bez napisów. Wychwycenie i zrozumienie nawet kilku słów bardzo cieszy

 

5. Samodyscyplina – aby porządnie nauczyć się japońskich znaków, potrzeba nam samodyscypliny. Na początku mogą pojawić się najróżniejsze wymówki, jak np. „nie mam czasu”, „nie mam sił”, „jutro jest sprawdzian z matematyki” itp., ale z czasem wciągamy się w naukę i wymówki znikają. To pomaga nam w życiu codziennym, pozbywamy się naszego wewnętrznego lenia i stajemy się twardsi, niczym samurajowie

 

6. Praca – co raz więcej japońskich firm otwiera się w Polsce, jest co raz większe zapotrzebowanie na japońskie tłumaczenia itd. Mimo swojej popularności, wciąż jest to język niszowy, więc nie ma ogromnej konkurencji. Oprócz rozpoczęcia kariery w Polsce, można również pomyśleć o pracy w Japonii, gdzie bez znajomości japońskiego ani rusz. Tak więc uczcie się, a świat stanie przed Wami otworem

 

7. Motywacja do dalszej nauki języków obcych – w języku japońskich istnieje sporo zapożyczeń z innych języków, szczególnie z angielskiego. Tak więc, ucząc się japońskiego mamy takie trochę 2 w 1 Dzięki temu możemy poznać inne języki i zacząć ich naukę.
Kilka słów dla przykładu: コンピュータ (czyt. konpyūta od słowa computer), czyli „komputer”, ネクタイ (czyt. nekutai od słowa necktie), czyli „krawat” albo ロボット (czyt. robotto od słowa robot), czyli „robot”

8. Nowy temat do rozmów – mimo iż, język japoński staje się co raz popularniejszy, to nadal niektórych szokuje fakt, że ktoś może znać trochę więcej słów niż sushi, czy karate Chcecie być podziwiani, mieć więcej znajomych, a nawet być sławni? Wystarczy, że otworzycie japońską książkę na korytarzu w szkole czy pracy, albo w autobusie czy tramwaju, a na pewno przyciągnięcie uwagę wszystkich wkoło

 

9. Nowe przyjaźnie – ucząc się języka japońskiego wkraczamy do innego świata, pełnego pozytywnie zakręconych ludzi Co chwilę w jakimś mieście odbywają się najróżniejsze spotkania dla pasjonatów japońskiej sztuki, kultury itp. Wszyscy tworzą jedną wielką rodzinę osób kochających Japonię, język japoński, kuchnię japońską i wiele innych rzeczy. Często są to prawdziwe przyjaźnie nie do rozerwania


10. Wiedza o Japonii – ucząc się japońskiego, dowiadujemy się wielu niesamowitych rzeczy na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Stale poszerzamy swoje horyzonty i poznajemy zupełnie odmienną od naszej kulturę. Dzięki temu wiele osób zakochuje się w tym kraju i nie poprzestaje na nauce języka, ale rozpoczyna przygodę np. z japońskimi sztukami walki, kaligrafią, czy też origami.

 

 

 

Filmy

Kadr z filmu na youtube - Liczby
Kadr z filmu na youtube - Dni tygodnia
Kadr z filmu na youtube - Kolory
Kadr z filmu na youtube - Miesiące
Kadr z filmu na youtube - Przymiotniki
Kadr z filmu na youtube - Czasowniki
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]