Wywiad z lektorką języka japońskiego

Wywiad dotyczący nauki języka japońskiego:

1. Jak długo uczysz języka japońskiego?

Uczę od 6 lat i mam nadzieję, że będę mogła uczyć do końca życia, ponieważ Japonia to moja miłość, a nauczanie to największa pasja.

 

2. Jak uczysz? Jakie masz metody?

Uczę tak, jak sama byłam uczona na studiach i tak, aby kursanci byli zadowoleni. Na początku nauki każdy musi opanować dwa japońskie sylabariusze (alfabety) złożone z kilkudziesięciu znaków. Bez tego nie da się ruszyć dalej, ale zapewniam, że nie jest to trudne.Wystarczy kilka dni i już umiemy pisać i czytać po japońsku! Później dochodzą znaki kanji, których jest dużo więcej, jednakże wiele z nich przypomina rzecz, którą opisuje. Niektóre znaki są do siebie bardzo podobne, co też ułatwia naukę. Kiedy człowiek się w to wciągnie, to można się nawet od tych znaków uzależnić :D Oprócz pisania, oczywiście na moich zajęciach jest też słownictwo, gramatyka, dużo czytania i mówienia, a także ćwiczenia ze słuchu. Wszystko to tworzy idealną całość, dzięki której szybko można opanować ten język. Oprócz typowej nauki języka, często opowiadam ciekawostki związane z Krajem Kwitnącej Wiśni. Zdarzają się również gry i zabawy z okazji np. końca roku szkolnego itp. Wtedy uczniowie mogą pośpiewać po japońsku, złożyć origami, czy własnoręcznie przygotować sushi .

 

3. Kto najczęściej uczy się języka japońskiego?

Przez te wszystkie lata nauczania, śmiało mogę powiedzieć, że jest to głownie młodzież. Są to osoby w wieku 12-18 lat, które zafascynowane są japońską animacją i komiksem, często również muzyką, sportem, kuchnią i kulturą. Czasami motywem jest też np. wyjazd do Japonii albo czysta ciekawość.

 

4. Czy dużo osób uczy się języka japońskiego?

Tak, co raz więcej osób przychodzi na kurs i myślę, że ta liczba będzie stale rosła .

 

5. Czy język japoński jest trudny?

Oczywiście, że nie.Tak się wszystkim wydaje, jednakże z czasem nauka idzie bardzo szybko, a nauka znaków to czysta przyjemność. Ponadto gramatyka i wymowa japońska jest bardzo łatwa.

 

6. Dlaczego warto uczyć się języka japońskiego?

Powodów jest mnóstwo! Na pewno jest to język, którego poznanie daje ogromną satysfakcję. Dzięki nauce, można np. oglądać ulubione seriale bez napisów, czytać komiksy i książki w oryginale, słuchać muzyki itd. Ponadto nauka znaków rozwija naszą pamięć i wyobraźnię, uczy samodyscypliny, buduje naszą pewność siebie i rozwija nasz mózg, dzięki któremu możemy dłużej żyć. Japoński jest również wspaniałym tematem rozmów i czymś, dzięki czemu można poznać wielu ludzi z takimi samymi pasjami. Na kursie można dowiedzieć się wiele o Japonii, co z kolei często rozwija dalsze zainteresowania i osoby uczące się języka, zaczynają np. uprawiać japoński sport. Tak naprawdę, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

7. Z wielu języków można zdobyć certyfikat, czy z japońskiego również?

Oczywiście! Dwa razy w roku, w pierwszą niedzielę lipca oraz grudnia można zdawać w Warszawie egzamin ze znajomości języka japońskiego. Po zdaniu otrzymujemy międzynarodowy certyfikat. Egzamin ten nazywa się „Nihongo nōryoku shiken (jap. 日本語能力試験 ang. Japanese Language Proficiency Test, skrót: JLPT) i składa się z 5 poziomów trudności. Już po roku nauki można przystąpić do najniższego poziomu. Wielu moich uczniów podchodziło do JLPT i wszyscy zdali.

 

 

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]