Święto shichi go san

Święto shichi go san


Shichi go san (jap. 七五三, co dosłownie oznacza „siedem pięć trzy”) to japońskie święto, obchodzone corocznie w dniu 15 listopada (15 = 7+5+3). 

 

 

 

Co ciekawe, zgodnie z numerologią wschodnioazjatycką, liczby nieparzyste przynoszą szczęście. Ponadto oznaczają one wiek dzieci, tak więc tego dnia trzyletnie dzieci obojga płci, pięcioletni chłopcy i siedmioletnie dziewczynki zabierane są do świątyń shintō (jap. 神道). Zazwyczaj rodziny udają się do najbliższego miejsca, choć zdarza się, że wyruszają w podróż do najbardziej znanych świątyń.
Tam przedstawiane są lokalnym bóstwom, które to prosi się o opiekę nad nimi. Obecnie dziewczynki rozpoczynają świętowanie w wieku trzech lat i powtarzają ceremonię, kiedy ukończą siedem lat. Wówczas po raz pierwszy zakładają do kimona pas obi. Natomiast chłopcy świętują zazwyczaj po ukończeniu piątego roku życia, kiedy to zakładają swoje pierwsze hakama, czyli tradycyjne, szerokie spodnie.
Dawniej święto to obchodzono tylko na cesarskim dworze, a dzieci z niższych warstw społecznych prowadzone były do świątyni po ukończeniu siódmego roku życia. Dopiero wtedy stawały się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W obecnym kształcie zaczęto obchodzić święto dopiero w okresie Meiji (1868-1912).
15 listopada dzieci ubiera się odświętnie – dziewczynki zakładają prześliczne kimona, a chłopcy najczęściej małe garniturki Chociaż niektórzy trzymają się tradycji i stawiają na spodnie hakama. Tak wyszykowane dzieci, zanim wejdą do świątyni, obmywają rączki specjalnym czerpakiem i wrzucają kilka moment do świątynnej skarbony, po czym dzwonią w dzwon i kłaniają się bóstwom.
Tego dnia dzieci mogą liczyć na specjalne słodkości, czyli biało-czerwone lizaki chitose ame (jap. 千歳飴) w opakowaniu z wizerunkiem żółwia lub żurawia (zwierzęta te przynoszą szczęście).

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]