Polski lekarz w Japoni

Japonia jest krajem, posiadającym wielu wybitnych lekarzy, specjalistów
od wszelakich chorób. Jednak nie tylko japońscy lekarze zajmują się tam leczeniem ludzi. Otóż w 2010 roku zatrudniono w jednym ze szpitali (Jikei Byōin) w centrum Tōkyō pierwszego polskiego lekarza Tomasza Haściłowicza.

 Człowiek ten pracuje jako anestezjolog. Jest to praca niezwykle stresująca. Lekarz ten bowiem musi podejmować szybkie decyzje, które mogą zaważyć o życiu lub śmierci chorego. Anestezjolog często jest świadkiem zgonu, co wymusza na nim umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami w takich sytuacjach. Właśnie tym zajmuje się dr Tomasz Haściłowicz. Jest on absolwentem medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aby zostać lekarzem musiał zdać państwowy egzamin medyczny uprawniający japońskich lekarzy do wykonywania zawodu. Trwał on trzy dni i przeprowadzony był oczywiście w języku japońskim, tak więc warunkiem podejścia do niego była biegła znajomość języka japońskiego – pisanego i mówionego.

 

W Japonii jest zaledwie kilku europejskich lekarzy mających uprawnienia do pracy w ramach japońskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych i wśród nich znalazł się dr Haściłowicz. Odbył również dwuletnią praktykę we wszystkich specjalizacjach medycznych w jednym z tokijskich szpitali.

 

Ze względu na coraz większy niedobór kadry medycznej w Japonii, rośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie lekarzy z zagranicy, w tym także z Polski, tak więc jest szansa aby podjąć się pracy w Kraju Kwitnącej Wiśni. W 1996 roku utworzona została agencja Link Staff zajmująca się rekrutacją zagranicznej służby zdrowia. Oferuje ona dwuletni staż z możliwością przedłużenia pobytu oraz uzyskania licencji lekarskiej. Program stażu oferuję możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem japońskiej służby zdrowia. Gwarantuje to podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenie, które może pomóc w polepszeniu poziomu usług medycznych w kraju pochodzenia stażystów.

 

Tak więc, jeśli studiujecie medycynę albo chcecie wybrać się na takie studia, a później szukać pracy w Japonii, to nic nie stoi Wam na przeszkodzie ???? Powodzenia!

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]