Plastikowe menu w 3D

Mamy słoneczny dzień, a Ty masz ochotę na coś pysznego i udajesz się do nowej restauracji. Zasiadasz do stolika, przeglądasz kartę menu i dostrzegasz wiele znanych Ci potraw, jak np. pierogi czy naleśniki. Twoją uwagę jednak przykuwa obco brzmiąca nazwa potrawy. Hmm cóż to może być? Ryzykujesz i wybierasz właśnie te danie. Po jakimś czasie pojawia się kelner, a w raz z nim na Twojej twarzy maluje się zdziwienie. Co to jest? Jak to jeść?

 

Czy zdarzyły Wam się kiedyś podobne sytuacje? Czasami oczekiwania mijają się z tym, co spotyka nas w rzeczywistości, jeśli chodzi o jedzenie. Sprytni Japończycy znaleźli jednak na to sposób – plastikowe jedzenie 3D, czyli 食品サンプル (jap. shokuhin sanpuru). Słowo „shokuhin” oznacza jedzenie, produkty spożywcze, natomiast „sanpuru” to próbka. Te sztuczne jedzenie wykonywane jest z żywicy lub wosku i niekiedy można je pomylić z prawdziwym :) Zapewne niektórzy z Was sięgnęli po apetycznie wyglądającego banana, który to okazał się plastikowy. Tutaj na szczęście próbki jedzenia wystawione są w specjalnych miejscach, więc raczej takie rozczarowanie nam nie groźne :) Po raz pierwszy zaczęto produkować plastikowe menu w latach dwudziestych XX wieku i nie było ono zbyt popularne. Przyczyną tego, był materiał z którego tworzono jedzenie, czyli parafina. Ciągłe wystawianie na światło słoneczne przedzierające się przez sklepowe witryny, powodowało blaknięcie jedzenia. Nowoczesne metody na szczęście pozwalają robić niemalże wieczne produkty. Co ciekawe, plastikowe potrawy nie tylko pokazują jak wygląda dana potrawa, ale odwzorowują również jej wielkość. Niestety do tanich nie należą, a koszt całego zestawu np. do baru z zupami może kosztować około 35 tysięcy złotych.

Myślę, że warto byłoby coś takiego wprowadzić i w Polsce, abyśmy już nigdy nie nabrali się na np. obiecywaną wielkość burgera, który na reklamie ledwo mieści się w dłoniach, a w rzeczywistości jest połowę mniejszy :)

 

 

Sandra Jaworska

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]