Origami

Origami (jap. 折紙) jest to sztuka składania papieru, której początków należy doszukiwać się w VI wieku n.e. w Chinach. Pierwszy znak oznacza „zginanie, łamanie”, natomiast drugi to „papier”. Co ciekawe, słowo to powstało dopiero w 1880 roku, zastępując „origata” (jap. 折形), gdzie drugi znak to „kształt, forma”. Dawniej, podczas chowania zmarłych, zostawiano w grobach przedmioty codziennego użytku. Niestety często ludzie napadali na groby, aby wykraść cenne przedmioty. Dlatego też, Chińczycy wpadli na pomysł, aby do środka wsadzać przedmioty papierowe. Pod koniec VI wieku n.e. wraz z wędrującym buddystami, do Japonii przybyło origami, jednakże świat usłyszał o nim dopiero w roku 1868, kiedy to Kraj Kwitnącej Wiśni ponownie otworzył granice.

 

Pierwsze formy origami zawierały w sobie treści symboliczne, np. „żaba” oznaczała płodność, a „żuraw” zdrowie. Jest to żywa sztuka, która cały czas się rozwija i cały czas dochodzą nowe elementy. Techniki składania papieru przez długi czas przekazywane były ustnie. Najważniejszą osobą związaną z origami jest Akira Yoshizawa, który w XX wieku publikował książki i opracowania zawierające nowe figury i modele do złożenia. Podobno stworzył ponad 50 000 form, poświęcając papierowi całe swoje życie. Pomagał mu Amerykanin Samuel Randlett, dzięki któremu powstały graficzne symbole w instrukcjach składania papieru. Wcześniej, kiedy owe symbole nie istniały, było zdecydowanie dużo trudniej, ponieważ często na obrazkach pojawiały się gotowe formy i trzeba było samemu domyślać się jak po kolei zginać papier.

 

Jedną z wielu odmian origami jest kirigami (jap. 切紙), gdzie znak pierwszy oznacza „cięcie”, a drugi „papier”. Styl ten charakteryzuje się wykorzystaniem nożyczek i kleju. Dzięki temu znaczenie poszerzają się możliwości.

 

W Japonii istnieją różne grupy dla fanów origami, np. Towarzystwo Miłośników Origami, które działa bez przerwy od 1990 roku oraz Nippon Academic Association, czyli organizacja która corocznie organizuje trzydniowe szkolenia, podczas których omawiane są nowe sposoby składania papieru. Ponadto możemy podziwiać małe dzieła sztuki w wielu muzeach origami, w których przechowywane są najpiękniejsze wzory. W Polsce również można zobaczyć wspaniałe figurki, a taką możliwość daje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Jeżeli chcielibyście komuś wręczyć prezent przy najbliższej okazji, a nie macie pomysłu, to zróbcie właśnie coś z papieru ???? Dobrym pomysłem jest dawanie papierowych żurawi, które oznaczają długie życie w szczęściu i zdrowiu.

 

CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE ORIGAMI:

1. Aby zdać w Japonii egzamin do wyższej szkoły artystycznej, należy wykazać się umiejętnością składania papieru. Japończycy uczą się origami już od przedszkola, co pozwala rozwijać ich dziecięce fantazje. Składanie papieru przynosi wiele korzyści. Rozwija w nas myślenie przestrzenne, umiejętności logicznego wysuwania wniosków, pamięć oraz kreatywność. To nie tylko świetna zabawa, ale i nauka.

2. Origami ma kilka podstawowych form wyjściowych, a najbardziej popularne to „drzwi”, „trójkąt” oraz „lody”. Na ich podstawie można stworzyć mnóstwo wzorów. Jednymi z najprostszych są: „łódka”, „wiatraczek”, „mucha”, „wąż”, „żuraw”, „gwiazda” i „gołąb”.

3. Światowy Dzień Origami – 24 października.

4. Obecnie origami wykorzystywane jest np. w inżynierii i medycynie.

5. Do origami wykorzystywany jest papier o różnej grubości, fakturze i gramaturze, dzięki czemu można pokazać różnorodność papieru. Obecnie najpopularniejszym typem jest zwyczajny, kolorowy papier o gramaturze 70g.

 

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]