Museum Brot und Kunst - Muzeum Chleba i Sztuki

Na południu Niemiec, w mieście Ulm, powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone historii chleba. Utrzymany w renesansowym stylu budynek służył wcześniej jako magazyn soli, o czym świadczy napis nad wjazdem na podziemny parking. Salzstadel to określenie używane głównie w południowych Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Po wpisaniu do słownika słówka Stadel, okazuje się, że oznacza ono stodołę.

Muzeum składa się z dwóch części. W pierwszej z nich zwiedzający poznaje wielowiekową historię chleba, urządzenia do jego produkcji, cały proces wypiekania chleba. Druga część to zbiór dzieł sztuki (XV-XXI w.) przedstawiających chleb i wszystko, co z nim związane. Zwiedzanie jest więc prawdziwą ucztą dla m.in. miłośników Rembrandta, Chagalla, Pechsteina czy Picassa. Dodatkowo na trzecim piętrze powstała multimedialna wystawa dotycząca przyszłości odżywiania. Instalacja oparta jest na idei dyskusji: osiem ekranów ustawiono w kole, a na nich w żywy sposób prezentowane są teksty, obrazy oraz wypowiedzi ekspertów.

Muzeum Chleba i Sztuki jest otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do soboty, a wstęp kosztuje 6 € lub 5 € (ze zniżką dla dzieci, studentów i seniorów). Ponadto w każdy pierwszy piątek miesiąca można zwiedzić muzeum za darmo!

 

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]