Jak żyć długo i szczęśliwie? - Japoński

Jak żyć długo i szczęśliwie? Japończycy mają na to jedną odpowiedź – należy znaleźć swoje ikigai (jap. 生き甲斐). Słowo to składa się z „iki” – życia oraz „gai” – celu, czyli mówiąc najprościej jest to nasz cel w życiu.

Odnosi się do różnych aspektów tego życia i wskazuje nam coś, dzięki czemu chcemy co rano wstawać z łóżka. Jego źródłem może być tak naprawdę wszystko, np. szum morza, śpiew ptaków, promienie słońca, pierwsza kawa, rozmowa z bliską osobą, dotyk miękkiego futerka kota, zjedzenie śniadania itd. Ikigai odnosi się do tych małych radości dnia codziennego, ale również i do wielkich marzeń i dalekosiężnych planów. To nasze cele, motywacje i sens istnienia. Na „cel w życiu” składa się nasza pasja, coś co kochamy, nasza praca, powołanie, misja i to co może nam zaoferować świat, ale również i to, co my możemy zaoferować światu. Prawdziwe ikigai osiągniemy wtedy, kiedy wszystkie obszary naszego życia połączą się, a my osiągniemy równowagę.

10 zasad ikigai:

1. Bądź zawsze aktywny – chodź na spacery.

2. Przyjmuj życie ze spokojem – nie stresuj się.

2. Nie jedz do syta – nie objadaj się.

4. Otaczaj się przyjaciółmi.

5. Zadbaj o formę – ćwicz dla zdrowia i ciała.

6. Uśmiechaj się.

7. Bądź blisko natury.

8. Praktykuj wdzięczność – ciesz się z tego co masz.

9. Żyj chwilą – nie wracaj ciągle do przeszłości, nie narzekaj i żyj tym, co jest teraz.

10. Podążaj za swoim ikigai – za swoimi pasjami i marzeniami.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]