Edukacja w Japonii

Japonia uchodzi za kraj o jednym z najbardziej restrykcyjnych i wymagających systemów edukacji, a sami Japończycy mówią o sobie kyōiku shakai, czyli „społeczeństwao oparte na edukacji".

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XIX wieku, w okresie przyswajania przez Japonię wzorców zachodnich. Wiele osób wówczas rozpoczynało studia za granicą, po to aby przenieść do Japonii doświadczenie, które tam zdobyli. Byli oni elitą ówczesnej Japonii.

 Po II wojnie światowej została wprowadzona obowiązkowa edukacja od 6 roku życia i od tamtego czasu szkolnictwo przeszło jeszcze dwie reformy. Pierwsza miała miejsce 1992 roku, a jej celem było wsparcie programów rozwijających kreatywność. Kolejna była w 2002 roku. Skrócono tydzień nauki do pięciu dni i wprowadzono bardziej innowacyjne metody nauczania.

 

W Japonii istnieje pięciostopniowy system edukacji:

  • Przedszkole (yōchien, wiek 3 - 6 lat)
  • Szkoła podstawowa (shōgakkō 6 klas, wiek 6 - 12 lat)
  • Szkoła średnia niższego stopnia (chūgakkō, 3 klasy, wiek 12 - 15 lat)
  • Szkoła średnia wyższego stopnia (kōtōgakkō lub koko, 3 klasy, wiek 15 - 18 lat)
  • Uniwersytet (daigaku, 4 - letni kurs odpowiadający tytułowi licencjata oraz 2- letni kurs magisterski, daigakuin)


Szkoły w Japonii podzielone są na prywatne i państwowe, z czego te pierwsze stanowią większość (ponad 80% przedszkoli, 30% szkół średnich wyższego stopnia oraz 75% uniwersytetów). Podobnie jak u nas, po skończeniu szkoły niższego stopnia, uczniowie mogą wybrać szkołę zawodową lub o profilu ogólnokształcącym. Następnie przychodzi czas na studia, na które decyduje się około 45% młodych ludzi.

 

Jeśli chodzi o naukę, to nie ma tam sztywnego programu nauczania, czyli szkoły modyfikują go w zależności od swoich potrzeb. W podstawówce uczniowie muszą zmierzyć się z etyką, kaligrafią, matematyką, naukami społecznymi, przyrodniczymi, muzyką, sztuką, wychowaniem fizycznym, no i oczywiście z językiem japońskim. Na kolejnych szczeblach edukacji wzrasta liczba przedmiotów. Dochodzi między innymi język angielski, a nauki przyrodnicze zostają rozdzielone na chemię, biologię i fizykę i archeologię. Tak samo nauki społeczne zamieniają się w geografię, historię, prawo i administrację. Lekcje trwają zazwyczaj podobnie jak u nas od około 8:00 do około 15:00, natomiast przerwa obiadowa jest zdecydowanie dłuższa, gdyż trwa około godziny. Z rana odbywają się cięższe przedmioty, a po obiedzie te lżejsze.

 

A jak wyglądają egzaminy w Japonii?

Otóż na każdym etapie edukacji Japończycy są poddawani egzaminom w postaci testów wielokrotnego wyboru. Taki rodzaj sprawdzania wiedzy został uznany za najskuteczniejszy. A Wy co o tym myślicie? Chcielibyście mieć tylko testy, czy może jednak odpowiedzi ustne, prace pisemne itp. są potrzebne? Kiedy już nastanie czas egzaminów, wszyscy mówią o shiken jigoku - „piekło egzaminów". W tym stresującym okresie wielu uczniów nie wytrzymuje presji i popada w depresję lub popełnia samobójstwo. Szczególnie wymagające są egzaminy na studia, bowiem dyplom jednej z siedmiu najlepszych uczelni w kraju (Uniwersytety: Tokijski, Hokkaido, Tohoku, Nagoja, Kioto, Osaka, Kiusiu) gwarantuje doskonałą karierę zawodową. Osoby, które nie dostaną się na studia nazywane są rōninami (dosłownie „człowiek fali" lub „człowiek włóczęga” - mianem tym określano kiedyś samuraja bez pana) i muszą przez rok uczęszczać na specjalne kursy przygotowujące do egzaminów, aby po roku znów do nich podejść.

 

I jak wam się podoba japońska szkoła ?????

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]