Lubeka (Lübeck) to miasto w północnych Niemczech, które słynie z jednego z najlepszych słodyczy na świecie. Powszechnie uznawane jest za europejską stolicę marcepanu.
Historia zaczyna się w 1806 roku, gdy Johann Georg Niederegger postanowił założyć fabrykę (Fabrik) marcepanu nieopodal miejskiego ratusza (Rathaus).
Atutem lubeckiego marcepanu jest prosty skład oraz wysoka jakość. Słodycze produkuje się z prażonych i zmielonych migdałów (Mandeln), cukru (Zucker) oraz olejku migdałowego. Masa jest bardzo plastyczna. Już rozgrzanie jej w dłoniach wystarczy, aby móc ją kształtować do woli.
Kawiarnia, sklep z autorskimi wyrobami oraz Muzeum marcepanu znajdują się w trzypiętrowym budynku przy Breite Straße 89. To miejsce obowiązkowe dla każdego turysty!
Wycieczka rozpoczyna się w sklepie, w którym każdy miłośnik słodyczy znajdzie coś dla siebie. Niederegger oferuje marcepan (Marzipan) w przeróżnych smakach, kształtach, ale także likier marcepanowy (Marzipanlökier).
W kawiarnii (im Café) można ponadto zamówić kawę z wybranym aromatem (marcepan, karmel, orzechy włoskie, cynamon, wanilia) i bitą śmietaną (NIEDEREGGER-KAFFEE mit Aroma nach Wahl, Schlagsahne; Aromen: Marzipan, Karamell, Haselnuss, Zimt, Vanille) lub aromatyzowaną czarną herbatę (NIEDEREGGER-MARZIPAN-TEE aromatisierter Schwarztee). Producent poleca skusić się również na tradycyjny strudel z jabłkami (Apfelstrudel) np. z gorącym sosem waniliowym (mit heißer Vanillesauce). Popularne są także marcepanowe naleśniki (Pfannkuchen) lub gofry (Waffel) z kulką lodów marcepanowych (mit einer Kugel Marzipan-Eis).
Wstęp (Eintritt) dla zwiedzających jest wolny (frei). Muzeum Marcepanu przenosi zwiedzających do innych epok, zabierając ich w długą podróż w czasie (Zeitreise). Pokazuje orientalne początki, podróż do Europy oraz spór różnych państw o autorstwo oryginalnego przepisu (Rezept). Zwiedzający poznają też historię (Geschichte) cukru oraz migdałów. W salce znajdują się też figury marcepanowe, które przedstawiają postacie ważne dla tej historii m.in. Persa, Karola IV Luksemburski, Johanna Georga Niedereggera, a także Świętego Mikołaja (Weihnachtsmann).
Dla tych, którzy już nie mogą się doczekać wycieczki odsyłam na stronę internetową https://www.niederegger.de/panoramatour/ostern/, za pośrednictwem której można zwiedzić ten budynek.
Sandra Lewandowska